Rajd Edukacyjny

Zespół rajdowy

Jeże Przedszkole Miejskie nr 19 Gorzów Wlkp.

Jeże

Placówka: Przedszkole Miejskie nr 19 im. Jana Brzechwy Gorzów Wlkp.

Klasa / grupa:

woj. Lubuskie

Mapa rajdu

Rajd Edukacyjny 1 2 3 4 5 6

Na mapie rajdu, przejedź kursorem od STARTU do METY. Zobacz trasę DROGOWEGO RAJDU EDUKACYJNEGO. Nie jedź na skróty i prawidłowo przejeżdżaj rondo. Jaki kolor ma uśmiech na 4 Etapie?

Na mapie zaznaczono 6 Tematów - Etapów, które każdy zespół ma do zaliczenia. Poszczególne tematy realizowane są w oparciu o różne formy aktywności m.in. POGADANKA tematyczna, SYMULATOR zachowań, SPACER edukacyjny, ZADANIA dla rodzinki, WYSTAWA osiągnięć. Każdy Zespół prezentuje swoje dokonania formie krótkich sprawozdań, fotorelacji czy filmów. Każdy zaliczony Etap będzie odznaczony kolorowym uśmiechem.

 

Postępy w etapach:

Etap 1 - Droga

Znaki - Pieszy - Pasażer - Zagrożenia
Celem tego etapu jest pokazanie dzieciom, że poruszanie się opiera się na właściwym zachowaniu oraz odczytywaniu i stosowaniu znaków na drodze.


Opis

Pierwszy etap naszego rajdu DROGA rozpoczęliśmy od wycieczki na pobliskie skrzyżowanie. Obserwowaliśmy ruch uliczny i wspólnie zastanawialiśmy się nad takimi pytaniami jak: kogo można zobaczyć na drodze?Dlaczego ludzie chodzą pieszo? Dlaczego jadą rowerem, autem, autobusem?Co sprawia, że często się zatrzymują…i znowu ruszają? Skąd wiedzą kiedy mają skręcić, jechać prosto, czy zwolnić?       Podczas wycieczki przechodziliśmy na drugą stronę ulicy, tam gdzie są światła, gdzie są tylko pasy musieliśmy rozglądać się na wszystkie strony, a nie tylko kiwać głową w lewo, w prawo i w lewo…Przechodziliśmy przez jezdnię przejściem podziemnym i drogą przez most, panie powiedziały nam, że takie przejścia są bardzo bezpieczne. Poznaliśmy niektóre znaki drogowe i kolorowaliśmy je w odpowiednich kolorach, a pani pomogła nam przykleić je do patyczków i każdy ma swój mały znak drogowy. Robiliśmy też trudne prace plastyczne, musieliśmy wycinać pasy, przyklejać znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Był też u nas pan policjant. Opowiedział nam o swojej pracy     i przypomniał nam, że musimy jeździć w kaskach na rowerze, że nie możemy bawić się w pobliżu ulicy i nie możemy rozmawiać z nieznajomymi dorosłymi. Utrwalaliśmy podstawowe zasady w bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym poprzez zabawę samochodami – bawiliśmy się wesoło wcielając się w rolę pieszego, kierowcy, pasażera. Wykonywaliśmy dużo ćwiczeń graficznych, graliśmy w memory ze znakami drogowymi, układaliśmy duże puzzle ze skrzyżowaniem. Słuchaliśmy z płyty CD i rozpoznawaliśmy odgłosy ruchu ulicznego a w szczególności odgłosy pojazdów uprzywilejowanych. Utrwalaliśmy, która jest prawa, a która lewa strona poprzez naukę wiersza pt.  O przechodzeniu przez ulicę :

Na chodniku przystań bokiem

popatrz w lewo bystrym okiem

skieruj w prawo wzrok sokoli

znów na lewo spójrz powoli

jezdnia wolna więc spokojnie przejdź na drugą stronę.

Nauczyliśmy się wspólnie piosenki  Drogowe znaki i Światła oraz szereg wierszy o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Zakończeniem tego etapu była wystawa Droga do przedszkola ułożona z prac, które wykonaliśmy wspólnie z rodzicami jako zadanie dla Rodzinki. Karty puzzle utworzyły naszą najdłuższą drogę, która była wystawiona w naszej sali, gdzie wszyscy rodzice mogli ją podziwiać, a przy okazji mogliśmy porozmawiać o tym co możemy spotkać na drodze do przedszkola, na co musimy uważać, które miejsca mogą być niebezpieczne i dlaczego?Kończąc pierwszy etap rajdu Pani wkleiła nam do naszych książeczek zielone buźki. Świetnie się bawiliśmy i dowiedzieliśmy się jak trudno być uczestnikiem ruchu drogowego. Zawsze trzeba być ostrożnym żeby nikomu nic złego się nie stało.

Galeria

Kontakt:

Osoby zainteresowane Programem lub pomocami edukacyjnymi  /autochodziki, miasteczko drogowe/ prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:

rajd@rowerowyautochodzik.pl

T: 600 023 554

Rowerowy Autochodzik
Aleja Niepodległości 718
81-851 Sopot

 

 

 

© 2015/2016. Wszystkie prawa zastrzeżone