Rajd Edukacyjny

Zespół rajdowy

JEDYNECZKA Przedszkole Miejskie nr 1  Gorzów Wlkp.

JEDYNECZKA

Placówka: Przedszkole Miejskie nr 1 "Świat Bajeczki Jedyneczki" Gorzów Wlkp.

Klasa / grupa:

woj. Lubuskie

„Jedyneczka” to zespół najstarszych przedszkolaków z PM nr 1. Bezpieczeństwo naszych dzieci to dla nas priorytet. Niedługo nasi wychowankowie rozpoczną kolejny etap edukacji, dlatego dokładamy wszelkich starań w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Nasze hasło: „ Szanuj zdrowie należycie, najważniejsze przecież życie."

Mapa rajdu

Rajd Edukacyjny 1 2 3 4 5 6

Na mapie rajdu, przejedź kursorem od STARTU do METY. Zobacz trasę DROGOWEGO RAJDU EDUKACYJNEGO. Nie jedź na skróty i prawidłowo przejeżdżaj rondo. Jaki kolor ma uśmiech na 4 Etapie?

Na mapie zaznaczono 6 Tematów - Etapów, które każdy zespół ma do zaliczenia. Poszczególne tematy realizowane są w oparciu o różne formy aktywności m.in. POGADANKA tematyczna, SYMULATOR zachowań, SPACER edukacyjny, ZADANIA dla rodzinki, WYSTAWA osiągnięć. Każdy Zespół prezentuje swoje dokonania formie krótkich sprawozdań, fotorelacji czy filmów. Każdy zaliczony Etap będzie odznaczony kolorowym uśmiechem.

 

Postępy w etapach:

Etap 1 - Droga

Znaki - Pieszy - Pasażer - Zagrożenia
Celem tego etapu jest pokazanie dzieciom, że poruszanie się opiera się na właściwym zachowaniu oraz odczytywaniu i stosowaniu znaków na drodze.


Opis

Dzieci z grupy Kubusia Puchatka (5, 6-latki) w Przedszkolu Miejskim nr 1 im „Świat Bajeczki Jedyneczki” w Gorzowie Wlkp. podczas pierwszego etapu, uczestniczyły w cyklu zajęć, których celem było wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych oraz utrwalenie nabytych umiejętność tak, aby dziecko stało się świadomym i odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego. I etap obejmował tematykę dotyczącą: znaki – pieszy –pasażer –zagrożenia. Realizację tego etapu rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza „Znaki drogowe” – S. Kustosz z użyciem sylwet znaków drogowych. Po recytacji wiersza dzieci udzielały odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące treści wiersza, rozpoznawały znaki umieszczone na tablicy , jednocześnie określając ich kształt i zastosowane kolory, rozwiązywały zagadki  i wykonały również swoje znaki drogowe, które do dziś są ozdobą naszej sali.

Następnie wybraliśmy się na spacer po ulicach naszego miasta i obserwowaliśmy znaki, ruch uliczny, pieszych i rozmawialiśmy o nie właściwych zachowania osób uczestniczących w ruchu drogowym ( a było ich naprawdę  bardzo dużo) oraz przewidywaliśmy co może się stać w wyniku takiego zachowania. Kolejnym działaniem była zabawa tematyczna – drewnianą makietą była to wspaniała okazja do utrwalania wiadomości dotyczących przepisów ruchu drogowego, orientowania się w przestrzeni oraz rozwijania wyobraźni, ale przede wszystkim okazją do świetnej zabawy, wzajemnej współpracy.

Po zabawie makietą przyszedł czas na  zabawę z wykorzystaniem miasteczka ruchu drogowego, dzieci utrwalały zdobytą wiedzę dotyczącą oznakowania przejść dla pieszych, działania sygnalizacji świetlnej, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, numerów telefonów alarmowych, rozpoznawały sygnały drogowe, a przede wszystkim były czynnymi „uczestnikami ruchu”. Dzieci miały możliwość przekonania się jak wygląda ruch drogowy od strony kierowcy, jak trudno zahamować, gdy nagle ktoś wbiegnie na ulicę, gdy wpadnie piłka na jezdnię w wyniku zabaw w niedozwolonych miejscach. Uczyły się przewidywać skutki nieprawidłowego zachowania na drodze i reagowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Zajęcie okazało się bardzo atrakcyjne dla dzieci a poznane zabawy wykorzystywane były w czasie swobodnych zabaw w sali i ogrodzie przedszkolnym.

Aby porozmawiać o zagrożeniach zorganizowane zostały zajęcia z ratownikiem medycznym pod hasłem „Jestam bezpieczny – potrafię pomóc”. Celem spotkania było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz  jak należy się zachować kiedy dochodzi do wypadku. Przedszkolaki miały możliwość nauczenia się ratowania swojego misia i ułożenia go w bezpiecznej pozycji.

Wykonując zadania dla rodzinki dostrzegliśmy rzeczy, na co dzień niewidoczne – a nasza wspólna droga była bardzo długa. Równocześnie stała ozdobą korytarza oraz obiektem zainteresowania  przedszkolaków i rodziców z innych grup.

Galeria

Kontakt:

Osoby zainteresowane Programem lub pomocami edukacyjnymi  /autochodziki, miasteczko drogowe/ prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:

rajd@rowerowyautochodzik.pl

T: 600 023 554

Rowerowy Autochodzik
Aleja Niepodległości 718
81-851 Sopot

 

 

 

© 2015/2016. Wszystkie prawa zastrzeżone